Indrukwekkend herdenkingsproject brengt slachtoffers van bombardement tot leven
Op 14 mei 2025 was het 85 jaar geleden dat Rotterdam werd getroffen door het verwoestende bombardement. Ter gelegenheid van dit herdenkingsjaar nam het Comité Herdenking 14 Mei het initiatief voor een bijzonder project: ‘De namen van 14 mei 1940’. In opdracht van het comité realiseerden Mothership en Video Agency deze indrukwekkende herdenking, waarbij tussen 6 en 14 mei de namen – en waar mogelijk ook de gezichten – van 711 omgekomen Rotterdammers werden geprojecteerd op gebouwen en schermen verspreid door de stad.
In plaats van de gebouwen en de verwoesting, stonden dit jaar de slachtoffers zélf centraal. Op prominente plekken in de stad verschenen hun namen en portretten – een krachtig eerbetoon aan wie zij waren. Voor veel nabestaanden betekende dit méér dan herdenken alleen: het gaf hen de mogelijkheid om hun dierbaren zichtbaar te maken en het gesprek aan te gaan over een verdrietige gebeurtenis die vaak onbesproken bleef. De beelden maakten diepe indruk en raakten velen. Voor nabestaanden was het een troostrijke manier om herinneringen te delen, emoties te uiten en samen stil te staan bij wat verloren ging.

Initiatiefnemer Susan Hogervorst benadrukte dat het project mensen uitnodigt om zich persoonlijk betrokken te voelen:
“Het zijn niet alleen anonieme namen.
Het is geschiedenis die ons allemaal raakt.”
Juist in een tijd waarin we dagelijks overspoeld worden met vluchtige beelden, zorgt deze verstilde en publieke vorm van herdenken voor een diepe impact. De kracht van het project ligt in de visuele aanwezigheid van de gezichten in de stad – ook voor jongere generaties, die het bombardement alleen uit boeken of verhalen kennen. Het maakt het verleden invoelbaar in het nu.
De officiële start van ‘De namen van 14 mei 1940’ vond plaats op dinsdag 6 mei in de stationshal van Rotterdam Centraal. Burgemeester Carola Schouten onthulde daar de eerste projectie op een groot scherm: de namen van de 711 slachtoffers, gevolgd door enkele portretten van de overledenen. Bij de opening waren vele nabestaanden met hun familie aanwezig.

“We spreken vaak over de wederopbouw, maar het is ook belangrijk om stil te staan bij het verdriet. Dit project geeft de mensen die we verloren zijn hun gezicht terug.”
— Burgemeester Carola Schouten
Na deze mooie start verschenen de projecties door heel Rotterdam – van het KPN-gebouw op de Kop van Zuid tot Ahoy, en van de schermen op Binnenwegplein, Lijnbaan en Westblaak tot Zuidplein, en op een aantal schermen in de metrostations – waardoor het eerbetoon een indrukwekkende, stadsbrede aanwezigheid kreeg.

Een boom die alles zag – en bleef staan
Een van de meest bijzondere projecties was te zien op een monumentale boom bij het Bilderberg Parkhotel aan de Westersingel — een plataan die het bombardement heeft overleefd.
Voor deze projectie werkten we samen met 360 Experience Group en Live Legends.
“Het portret van mijn oma wordt door heel veel mensen gezien. Dat doet onze familie zo goed. Het is belangrijk dat haar verhaal blijft leven.”
— Jeroen Huijsdens, nabestaande

Een herdenking die resoneert
Het project ‘De namen van 14 mei 1940’ kreeg een overweldigende hoeveelheid media-aandacht, zowel lokaal als landelijk. Er verschenen artikelen en reportages in toonaangevende kranten zoals het AD, De Telegraaf, De Havenloods en De Twentsche Courant Tubantia. Ook op televisie bleef het project niet onopgemerkt: het kreeg uitgebreide aandacht in landelijke nieuwsprogramma’s zoals Nieuwsuur en Hart van Nederland, waarin de menselijke verhalen en visuele impact van de projecties centraal stonden. Met een bereik van vele honderdduizenden mensen benadrukte de media-aandacht het maatschappelijke en emotionele belang van dit bijzondere herdenkingsinitiatief.
Dank aan alle partners
Het project ‘De namen van 14 mei 1940’ had nooit gerealiseerd kunnen worden zonder de inzet, steun en betrokkenheid van vele partners. Samen zorgen we dat Rotterdam blijft herdenken.